Centrum DER-MED Facebook Instagram

26 najczęściej pojawiających się pytań dotyczących liposukcji wodnej – odpowiada lek. Robert Wilk Katowice

26 najczęściej pojawiających się pytań dotyczących liposukcji wodnej – odpowiada lek. Robert Wilk Katowice

Innowacyjna liposukcja wodna Body Jet to zabieg, który cieszy się olbrzymią popularnością. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących tego zabiegu. Postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu i rozwiać wszelkie wątpliwości z pomocą naszego specjalisty – lek. Roberta Wilka. Chirurga z dużym doświadczeniem zabiegowym w zakresie wykonywania liposukcji wodnej.

Panie Doktorze, Zacznijmy od prostego pytania, ale pozwalającego nam na usystematyzowanie wiedzy. Czym generalnie jest liposukcja wodna?

Liposukcja wodna jest metodą trwałego usunięcia podskórnej tkanki tłuszczowej przy pomocy systemu Body Jet. Urządzenie to pozwala delikatnie, bez uszkadzanie innych struktur przestrzeni podskórnej, wypłukać i odessać komórki tłuszczowe.

Czym liposukcja wodna różni się od klasycznej liposukcji?

W liposukcji klasycznej, podciśnieniowej, tłuszcz usuwany był tylko z użyciem siły ssącej urządzenia. Tłuszcz zasysany był jak do rury silnego odkurzacza. Powodowało to możliwość rozerwania ścian dużych naczyń krwionośnych i uszkodzenia nerwów. Do rozerwanych naczyń krwionośnych mogły przedostać się kulki uwolnionego tłuszczu, które porwane prądem krwi wędrowały w organizmie pacjenta i mogły spowodować niezmiernie groźne, nawet zagrażające życiu, zatory tłuszczowe.

W liposukcji wodnej tłuszcz jest najpierw wypłukany przy pomocy strumienia płynu, a dopiero później odessany. Zatem nie ma tu zagrożenia uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych ani nerwów. I, co najważniejsze, pacjentowi już nie grozi ryzyko zatoru tłuszczowego.

Na jakie efekty mogę liczyć wybierając liposukcję wodną?

Zastosowanie liposukcji wodnej daje możliwość redukcji ilości podskórnej tkanki tłuszczowej w wielu rejonach ciała. Umożliwia poprawę wyglądu tych części ciała, których pacjent wstydzi się, lub z których, mimo usilnych starań, nie jest w stanie pozbyć się niechcianego tłuszczu.

Czy uda się zlikwidować moje problemy z brzuchem po ciążowym stosując liposukcję?

Jednym z częściej poddawanych liposukcji obszarem ciała jest brzuch. Znakomita większość pacjentek tłumaczy, że przed ciążą miała szczupły brzuch, a po ciąży nie potrafi doprowadzić go do stanu wyjściowego. Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu powłok brzucha jest nadmierny depozyt tłuszczu w tkance podskórnej. Ten problem stosunkowo łatwo rozwiązuje właśnie liposukcja.

Która z liposukcji jest bezpieczniejsza? Czy muszę się obawiać powikłań?

Najbezpieczniejsza jest liposukcja wykonywana przez doświadczonego chirurga. On, zgodnie ze swoją wiedzą potrafi zaproponować wybór odpowiedniego urządzenia, które w najlepszy sposób pomoże rozwiązać problemy pacjenta. W wykonaniu doświadczonego lekarza, który zachowuje odpowiednie procedury bezpieczeństwa, liposukcja nie powoduje powikłań.

Jak przebiega sam zabieg? Czy stosowane jest znieczulenie ogólne czy miejscowe?

W DER-MED zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest bezpieczny i jest zabiegiem ambulatoryjnym. To znaczy, że po zakończeniu liposukcji nie jest wymagana obserwacja na oddziale kliniki. Pacjent z założonymi opatrunkami i ubrany w specjalny kombinezon uciskowy, udaje się do domu. Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia w obszarze, który ma być poddany liposukcji. Po uzyskaniu wysycenia tkanek środkiem znieczulającym, wykonuje się wypłukiwanie niechcianego tłuszczu.

Jak szybko po zabiegu mogę wrócić do swoich spraw?

Do spraw zawodowych zazwyczaj można wrócić następnego dnia. Sprawy codziennej aktywności w ogóle nie są zaburzone. Działalność sportowa możliwa jest po upływie 2 tygodni od zabiegu.

Czy liposukcja wodna może być stosowana do usunięcia niechcianego tłuszczu z podbródka?

Z podbródka można usunąć tłuszcz używając Body Jet, ale nie jest to pierwszy wybór dla tej okolicy. DER-MED dysponuje systemem bardziej odpowiednim, mającym kaniule specjalnie do tego rejonu przeznaczone.

Czy liposukcja może pomóc w walce z cellulitem?

Jednym z elementów cellulitu jest nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej pomiędzy włóknistymi przegrodami. Liposukcja usuwając tłuszcz likwiduje zatem również cellulit.

Czy muszę się obawiać obwisłej skóry po wykonaniu zabiegu? Czy powinnam zastosować jakieś dodatkowe zabiegi rewitalizujące, a może specjalne ćwiczenia?

Zazwyczaj skóra rozciągnięta nadmiarem podskórnego tłuszczu, po zabiegu liposukcji samoistnie, powoli, obkurcza się. Znakomicie w tym względzie pomagają zabiegi Endermologii wykonywane przez doświadczony personel. To niezwykle istotny aspekt. Bowiem można być posiadaczem najnowocześniejszego sprzętu, ale nie potrafić go odpowiednio użyć. Personel DER-MED stale pracuje z pacjentami po liposukcji, dzięki temu znakomicie potrafi wykorzystać możliwości aparatury, aby osiągnąć założony cel.

Słyszałam, że pobrany tłuszcz można wykorzystać do powiększenia piersi – czy zabieg tego typu może zastąpić tradycyjny zabieg powiększania piersi?

Tłuszcz odessany z miejsca, gdzie nie jest mile widziany, może zostać przeniesiony tam, gdzie jego obecność jest pożądana. Najczęściej transferowany jest do piersi lub pośladków. Te rejony udaje się własnym tłuszczem pacjenta powiększyć, ujędrnić lub wręcz zbudować. Nie ma metody delikatniejszej, bardziej fizjologicznej i bezpieczniejszej niż własna tkanka pacjenta. Nie dość, że wygląda naturalnie, to, co ważniejsze, żyje w ciele pacjenta. Żyje, ponieważ przenoszone są całe, żywe komórki tłuszczowe, które w nowym miejscu wbudowują się i zamieszkują na zawsze.

Przeczytałam na forum, że po zabiegu na skórze pozostają długotrwałe siniaki – czy powinnam się ich obawiać?

Siniaki mogą pojawić się po zabiegu. Nie uważa się ich za powikłanie. Są w tej procedurze czymś normalnym, bowiem w obszarze poddanym liposukcji są miliony naczyń włosowatych, których nie sposób ominąć strumieniem płynu płuczącego. Siniaki nie są zatem wynikiem krwotoków, a tylko siąpienia z naczyń o najmniejszym rozmiarze. Znikają w ciągu kilku, kilkunastu dni. Znakomicie pomagają w tym polecane żele zawierające Heparynę.

Czy po samym zabiegu należy unikać opalania, sauny i innych aktywności, podczas których skóra jest „aktywna”?

Bezpośrednio w ciągu 2 tygodni po zabiegu nie należy narażać skóry na dodatkowe trudne dla niej bodźce. Powinna mieć spokój i czas, żeby mogła się zagoić.

Panicznie boję się jakiejkolwiek ingerencji w organizm – czy ten zabieg boli?

Dla osób niepotrafiących opanować emocji, jakikolwiek zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, może być trudnym przeżyciem. Podajemy przeciwbólowe leki dożylnie, miejsce liposukcji jest znieczulone lokalnie, stosujemy podtlenek azotu zwany gazem rozweselającym. Robimy to wszystko, żeby pacjent nie czuł bólu. Lecz wrażliwość na stres i ból są bardzo indywidualne.

Jak dużo można odessać tkanki tłuszczowej?

W czasie jednego zabiegu liposukcji może być poddane 2 większe lub 3 mniejsze obszary ciała. Ilość odessanego tłuszczu zależy od ilości, która zalega pod skórą. Zabieg wykonuje się tak, aby w danych obszarze nie pozostał niechciany tłuszcz. Przeciętnie jest to 1000 – 1500 ml czystego tłuszczu podczas jednego zabiegu.

Czy urządzenia wykorzystywane do zabiegu są bezpieczne i czy posiadają odpowiednie certyfikaty?

Urządzenia mają europejskie i amerykańskie certyfikaty bezpieczeństwa. To nie jest coś produkowanego bez nadzoru przez domorosłych konstruktorów.

Kto wykonuje zabieg liposukcji wodnej?

Zabieg liposukcji wodnej wykonuje lekarz w asyście wykwalifikowanej pielęgniarki.

Czy zabieg jest popularny także wśród mężczyzn?

Większość pacjentów poddających się liposukcji wodnej stanowią kobiety. Nie mniej mężczyźni, jeśli już decydują się na zabieg, są pacjentami cierpliwymi i zdeterminowanymi do osiągnięcia założonego celu.

Czy do zabiegu muszę się przygotować? Stosować specjalną dietę, przebyć badania albo udać się na konsultację lekarską?

Przed zabiegiem zawsze odbywa się konsultacja lekarska, w czasie której omawiamy sprawy zdrowotne pacjenta i planowany zabieg. Zawsze potrzebne są badania krwi. W przypadku planowanego transferu tłuszczu do piersi należy wykonać USG piersi lub mammografię.

Czy podczas zabiegu liposukcji wodnej istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, tkanek czy naczyń krwionośnych?

Podczas zabiegu uszkodzeniu ulegają jedynie drobne, włosowate naczynia krwionośne. Z nich może wystąpić minimalna utrata krwi. Podanie dużej ilości znieczulenia miejscowego może u niektórych pacjentów spowodować czasowe zaburzenia czucia powierzchniowego, ustępujące zawsze bez jakiegokolwiek leczenia.

Dowiedziałam się, że pierwsze efekty widać już bezpośrednio po zabiegu, a jak szybko rezultaty liposukcji wodnej się stabilizują?

Pierwsze efekty widać od razu. Od razu też możemy określić objętość usuniętego tłuszczu. Obrzęki, naturalne następstwo każdego zabiegu, ustępują w ciągu 4-6 tygodni. Wtedy można uznać, że efekt jest prawie ostateczny. Doświadczenie uczy, że przebudowa tkanki podskórnej trwa jednak dalej około 6 miesięcy.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniem do zabiegu liposukcji wodnej Body Jet są, między innymi, aktywna choroba nowotworowa, ciąża, aktywna infekcja, zmiany ropne i miejscowe zmiany na skórze. Również niektóre leki zmniejszające krzepliwość krwi uniemożliwiają bezpieczne wykonanie zabiegu.

Czy zabieg można powtarzać w razie słabszych niż oczekiwanych rezultatów?

Jeśli, według pacjenta, w miejscu dokonanej liposukcji nadal znajduje się tkanka tłuszczowa, to, po wykonaniu USG tej okolicy, można zabieg powtórzyć.

Z czego wynika wysoka cena zabiegu?

Cena zabiegu liposukcji wodnej Body Jet jest relatywnie wysoka. Wynika to ze stosowania najwyższej klasy jednorazowego sprzętu medycznego używanego w trakcie liposukcji.

W jakim wieku można przeprowadzić zabieg liposukcji wodnej Body Jet?

Nie ma ograniczeń wiekowych. Jedynym ograniczeniem jest realność oczekiwań pacjenta. Nie wszystkie pragnienia odmienienia wyglądu są możliwe do spełnienia.

Co mogę zrobić, aby efekty liposukcji wodnej były trwałe?

Zazwyczaj wykonanie liposukcji jest elementem rozpoczynającym działania mające utrwalić efekt. Ktoś, kto decyduje się usunąć nadmiar tłuszczu dba również o dietę i odpowiednią ilość aktywności fizycznej.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegu liposukcji wodnej?

Mamy nadzieję, że powyższy wywiad zawierał odpowiedzi na pytania, które Cię nurtowały – jeśli jednak jest jeszcze coś o co chcesz zapytać to zapraszamy do kontaktu z nami.

Zapraszamy Cię także na stronę dedykowaną temu zabiegowi – zawiera kompletne informacje w przejrzystej formie.

Liposukcja wodna Body Jet

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice