Centrum DER-MED Facebook Instagram

Blefaroplastyka (korekta powiek) – wskazania medyczne i estetyczne Katowice

Blefaroplastyka (korekta powiek) – wskazania medyczne i estetyczne Katowice

Zabieg w kategoriach:

Blefaroplastyka - plastyka powiek górnych i dolnych Blefaroplastyka (korekta powiek) – wskazania medyczne i estetyczne Katowice

Opadanie powiek to problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny. Dotyka zazwyczaj osób w wieku powyżej 35. lat, ale zdarza się też w młodszym wieku, głównie z powodu wrodzonych predyspozycji lub urazów. Gdy opadające powieki postarzają, utrudniają widzenie i wiążą się z dużym dyskomfortem, można zdecydować się na zabieg blefaroplastyki, czyli korekty powiek. Przeczytaj, kiedy wykonuje się blefaroplastykę powiek.

 

Czym jest blefaroplastyka? 

Blefaroplastyka to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry, głównie powiek górnych. Wykonuje się to zarówno przy pomocy klasycznych technik chirurgicznych, jak i mniej inwazyjnych nowoczesnych technologii . W przypadku metody chirurgicznej cięcie wykonuje się skalpelem, a w przypadku blefaroplastyki laserowej – laserem. Zabieg z użyciem lasera jest nowoczesny, bezpieczny, a nawet bardziej skuteczny niż skalpel. Jego przewagą jest duża precyzja, mniejsze ryzyko powikłań oraz krótsza rekonwalescencja w porównaniu do operacji plastycznej powiek z użyciem skalpela. Po interwencji laserem obrzęki i siniaki są znacznie mniejsza i szybko znikają, a blizny są praktycznie niewidoczne.

Niezależnie od tego, którą metodę blefaroplastyki wybierzemy, sam przebieg zabiegu wygląda podobnie. W katowickim Centrum DER-MED wykonuje go okulista dr Piotr Kucharzewski, który posiada wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów medycyny estetycznej.Chirurg wykonuje precyzyjne nacięcie na górnej powiece. Następnie usuwa nadmiar skóry oraz ewentualnie fragment tkanki tłuszczowej, jeśli ona również jest przyczyną opadania powieki. Następnie precyzyjnie zaszywa niewielkie nacięcie tak, aby niewielka blizna ukryta została w naturalnym zagięciu powieki.

Wskazania medyczne do korekty powiek

Proces starzenia powoduje osłabienie mięśni okalających powiekę oraz nadmierne wiotczenie skóry. Sprzyja to opadaniu powiek, które często ograniczają widzenie, czego skutkiem mogą być:

 • problemy, związane z jazdą samochodem,
 • utrudnione czytanie, oglądanie telewizji czy praca przy komputerze,
 • niewygodne zakładanie soczewek czy noszenie okularów,
 • podrażnienie gałki ocznej, odczuwane m.in. jako pieczenie,
 • napinanie mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powiek, co może skutkować występowaniem dyskomfortu.

Opadanie powieki może być następstwem wcześniej przebytych operacji (np. związanych z leczeniem zaćmy) czy urazów okolicy oka. Wtedy również wskazana jest blefaroplastyka.

Opadająca powieka – problem estetyczny

Wraz z wiekiem skóra powiek wiotczeje – pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek, a w niektórych miejscach zaczyna zwisać. Jednym z efektów starzenia jest opadanie powieki. Większość osób decyduje się na zabieg blefaroplastyki właśnie z powodów estetycznych. Opadające powieki szpecą:

 • okolica oczu wygląda na opuchniętą,
 • twarz wygląda na bardziej zmęczoną,
 • oczy wydają się mniejsze,
 • jeśli problem dotyczy tylko jednej powieki, pojawia się asymetria,
 • makijaż nie prezentuje się na opadających powiekach estetycznie.

Blefaroplastyka powiek – przeciwwskazania

Mówiąc o wskazaniach do blefaroplastyki, nie sposób nie wspomnieć o przeciwwskazaniach. Niestety nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Podczas konsultacji wstępnej, lekarz wykonujący zabieg, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, podczas którego omawiane są wszelkie możliwe przeszkody do wykonania blefaroplastyki.

Przeciwwskazania to m.in.:

 • wszelkie choroby ogólnoustrojowe, takie jak niewydolność wątroby, cukrzyca,
 • choroba Gravesa-Basedowa,
 • niedokrwistość,
 • nieleczone nadciśnienie,
 • stany zapalne w obrębie skóry twarzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat blefaroplastyki? Skontaktuj się z nami: https://katowice.dermed.pl/pl/kontakt/

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice