Centrum DER-MED Facebook Instagram

Ginekologia estetyczna – Labioplastyka laserowa Katowice

Ginekologia estetyczna – Labioplastyka laserowa Katowice

Komfort intymny kobiety to bardzo ważna kwestia, która często stanowi temat tabu. W tym artykule skupimy się na labioplastyce – zabiegu, który pozwoli cieszyć Ci się na nowo życiem seksualnym dając Ci radość i satysfakcję, a także znacznie poprawi twój komfort intymny. Każda kobieta, która doświadcza niżej wymienione dolegliwości może zostać zakwalifikowana do zabiegu labioplastyki laserowej!

Labioplastyka to zabieg z dziedziny ginekologii estetycznej, który polega na korekcji kształtu i wielkości warg sromowych. W Centrum DER-MED dokonujemy korekcji asymetrycznych, przerośniętych i zniekształconych przez porody warg sromowych mniejszych. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym.

Wielkość i kształt warg sromowych ma ogromne znaczenie, zarówno pod kątem zdrowia jak i estetyki. Niesymetryczny, albo zbyt duży rozmiar doprowadza do różnego rodzaju przypadłości, które związane są z wykonywaniem codziennych czynności, np.: noszenia bielizny, stroju kąpielowego, uprawiania sportu (jazda konno, jazda na rowerze), aktywności seksualnej, a nawet siedzenia na krześle!

Zadaniem warg sromowych większych jest ochrona – innymi słowy przykrycie i zamknięcie zewnętrznej części narządów płciowych. Niestety, przez nieprawidłową budowę okolic intymnych kobiety, odczuwalny może być dyskomfort, ból lub brak samoakceptacji. Czasami zdarza się, że wargi sromowe mniejsze są dłuższe od warg sromowych większych, tym samym możemy powiedzieć, że są przerośnięte. W zdecydowanej większości przypadków przerost ten nie jest duży i nie powoduje dyskomfortu, ani pod względem funkcjonalności, ani pod względem wyglądu. Jeśli jednak wargi sromowe mniejsze są wyraźnie przerośnięte i nieestetyczne, mogą wtedy przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Labioplastyka pozwala na redukcję lub zmianę kształtu warg sromowych, która zagwarantuje przywrócenie prawidłowego wyglądu i symetrii.

Labioplastyka laserowa MonaLisa Touch

W Centrum DER-MED zabieg labioplastyki warg sromowych wykonujemy laserem MonaLisa Touch. To dedykowany laser do zabiegów ginekologii estetycznej. W trakcie zabiegu z wykorzystaniem lasera lekarz zmniejsza wargi nadając im ładny kształt. Dodatkowo ginekolog może wyrównać asymetrię. Po zabiegu zakładane są małe szwy, które ściągane są najczęściej po 7 dniach na kontroli. Labioplastyka laserowa jest zabiegiem, który daje trwałe efekty, a sam zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż zabieg chirurgiczny. Po zabiegu pacjentka nie wymaga hospitalizacji – może udać się do domu.

Ginekologia estetyczna – Labioplastyka laserowa

Wskazania do zabiegów labioplastyki laserowej:

 • asymetryczne, duże lub zdeformowane wargi sromowe,
 • deformacja warg sromowych spowodowana przez poród,
 • dyskomfort, który towarzyszy podczas codziennych czynności lub uprawiania sportów,
 • odczuwalny dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego,
 • częste infekcje, które powiązane są z wargami sromowymi,
 • niezadowolenie z wyglądu warg sromowych.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu labioplastyki laserowej

 • ostry stan zapalny,
 • uczulenia na leki podawane przy znieczuleniu,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • miesiączka,
 • choroby nowotworowe w obrębie narządów płciowych,
 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • okres połogu,
 • nieprawidłowości w wynikach badań cytologicznych,
 • infekcje pochwy/sromu.

Ginekologia estetyczna – Labioplastyka laserowa

Czy możliwe są powikłania?

Powikłania po zabiegach są bardzo rzadkie jednak możemy tu wymienić:

 • krwawienia,
 • krwiaki,
 • opóźnione gojenie rany,
 • wystąpienie stanu zapalnego,
 • gojenie przez ziarninowanie,
 • wystąpienie asymetrii,
 • nadmierne lub zbyt małe usunięcie tkanki,
 • martwica wargi, w szczególności dotyczy przypadków z dużą resekcją,

Czas trwania zabiegu

Zabieg zwykle trwa około 60 – 90 minut, jednak długość trwania zabiegu uzależniona jest od rozległości danego przypadku. W Centrum DER-MED zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanego specjalistę ginekologa w bezpiecznych warunkach, które minimalizują ryzyko infekcji.

Jak przygotować się do zabiegu – zalecenia przedoperacyjne

Konsultacja z ginekologiem – pierwsza wizyta jest bardzo ważna, przeprowadzony zostanie wywiad lekarski, który ma na celu m.in.: wykluczenie możliwych przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz ocenę problemu w celu dobrania najlepszej techniki labioplastyki, dodatkowo w trakcie konsultacji objaśniane są poszczególne etapy zabiegu, pytania i wątpliwości, przeprowadzane są badania cytologiczne, dodatkowo należy poinformować lekarza o przebytych infekcjach, jeśli takie wystąpiła w okresie 2 tygodni przed zabiegiem, wykonanie odpowiednich badań krwi zleconych przez lekarza prowadzącego.

Ginekologia estetyczna – Labioplastyka laserowa

Zalecenia pooperacyjne

Labioplastyka laserowa wiąże się z relatywnie niedługim okresem rekonwalescencji. Małoinwazyjna technika terapeutyczna z zastosowaniem lasera gwarantuje sprawny powrót do pełnej aktywności. Okres pozabiegowy nie wymaga z rezygnacji z codziennych obowiązków. Lekarz wskaże pacjentce jak dbać o miejsca intymne po zabiegu co jest niezwykle ważne, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Zwykle wstrzemięźliwość seksualna wskazana jest przez około 5-6 tygodni, chyba że lekarz zaleci inny okres.

Efekty

Efekty labioplastyki są trwałe. Operowana tkanka może się jednak zmieniać nawet do pół roku po zabiegu. Zabieg labioplastyki przynosi pacjentkom satysfakcję. Najczęściej wymieniane są: zwiększona wrażliwość na bodźce podczas współżycia seksualnego, pozbawienie kompleksów związanych z wyglądem narządów płciowych, zwiększenie pewności siebie, większą satysfakcję ze współżycia seksualnego, możliwość komfortowego uprawiania sportów takich jak jazda na rowerze, czy jazda konno.

Dyskomfort, który towarzyszy kobiecie długotrwale, może odebrać jej poczucie kobiecości i wpędzić w kompleksy. Każda, zmagająca się z wyżej wymienionymi dolegliwościami kobieta jest odpowiednią kandydatką do wykonania zabiegu labioplastyki.
Pacjentami również mogą być młode dziewczyny, którym asymetria i przerost warg sromowych uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i zmuszają do ograniczenia aktywności. Do zabiegu wymagana jest jednak zgoda rodzica/opiekuna, a także samej pacjentki. Na labioplastykę decydują się również kobiety dojrzałe, ze względu na przebyte porody naturalne, oraz naturalne zwiotczenie tkanek w procesie starzenia, które przyczyniają się do deformacji warg sromowych.

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice