Centrum DER-MED Facebook Instagram

Ginekologia estetyczna – laserowe leczenie nietrzymania moczu Katowice

Ginekologia estetyczna – laserowe leczenie nietrzymania moczu Katowice

Na całym świecie wiele kobiet zmaga się z problemem nietrzymania moczu.
Problemy mogą objawiać się przez popuszczanie przy aktywności fizycznej, albo brakiem możliwości kontroli nad pęcherzem przy wykonywaniu codziennych czynnościach. Zdecydowanie ma to olbrzymi wpływ na samoocenę kobiety, a także wpływa na jej brak chęci do podejmowania działań. Jeśli problem nietrzymania moczu występuje u Ciebie, pamiętaj, że warto go rozwiązać, bo jest to możliwe – już nie musisz go ukrywać!
Laserowe zabiegi leczenia nietrzymania moczu w Centrum DER-MED umożliwiają wyleczenie problemu nietrzymania moczu. Co więcej po wykonaniu zabiegu możemy wrócić do codziennych obowiązków, co zapewnia dodatkową dyskrecję i brak koniecznego urlopu czy zwolnienia lekarskiego, a także nie wymaga rezygnacji z zaplanowanych czynności.
Problem nietrzymania moczu może dotknąć zarówno kobiety młode jak i dojrzałe, wiek nie gra tutaj roli. Dlatego pamiętaj – jeśli problem występuje u Ciebie, nie ukrywaj go tylko działaj!

Inkontynencja – charakterystyka

Nietrzymanie moczu to innymi słowy inkontynencja, definiowana jest jako niezamierzone i odbywające się wbrew woli człowieka całkowite lub częściowe opróżnianie pęcherza moczowego. Problem jakim jest nietrzymanie moczu uważany jest za jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób kobiecych, jednak w pewnym stopniu mężczyźni są też narażeni na tą przypadłość.

Na czym polega inkontynencja?

Aby zrozumieć problem nietrzymania moczu, warto przyjrzeć się mechanizmowi funkcjonowania naszego układu moczowego. Mocz wytwarzany przez nerki, spływa do pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy to organ, który przypomina worek zbudowany z mięśni, kształtem podobnym do kuli, który stopniowo wypełnia się przez spływający z nerek mocz. Mięśnie dna miednicy, które otaczają i zaciskają cewkę moczową odpowiadają za prawidłowe utrzymanie moczu w pęcherzu. Gdy nasz pęcherz jest pełny, mózg otrzymuje odpowiedni sygnał, który powoduje uczucie potrzeby oddania moczu. W jaki sposób świadomie oddajemy mocz? Nasz mózg emituje sygnał zwrotny do mięśni dna miednicy, które rozluźniają się w tym samym czasie, gdy kurczą się mięśnie pęcherza. Nieprawidłowości, które mogą wystąpić na danym etapie tego procesu powodują problem z trzymaniem moczu. Teoretycznie, nietrzymanie moczu to problem, który zwykle dotyczy kobiet po 40. roku życia (problem ten dotyczy nawet 1 na 5 kobiet w tym przedziale wiekowym), jednak coraz częściej nietrzymanie moczu diagnozowane jest także w młodym wieku.

Ginekologia estetyczna - laserowe leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu w młodym wieku?

Większość z nas, gdy usłyszy termin „nietrzymanie moczu”, automatycznie ma na myśli kobiety po menopauzie i starszych paniach, którym mogą przytrafić się takie wstydliwe problemy. Pomimo, że problem najczęściej dotyczy kobiet po czterdziestce, nie omija także i osób po 30 roku życia. Statystyki są bezlitosne, aż jedna na trzy kobiety po trzydziestym roku życia może borykać się już z problemem nietrzymania moczu.
Chociaż badania dowodzą, że około 12% kobiet w wieku 30-39 lat cierpi na problem nietrzymania moczu, lekarze podejrzewają, że jest to problem na znacznie większą skalę.
Skąd to wynika? Chociażby z tego, że wiele młodszych kobiet nie przyznaje się do tego problemu z zażenowania, z kolei kobiety starsze uważają, że problem nietrzymania moczu to nieuchronny element procesu starzenia się. Szacuje się, że po sześćdziesiątym roku życia, aż połowa kobiet dotyka ten niekomfortowy i krępujący problem jakim jest popuszczanie moczu.

Typy nietrzymania moczu

Zwykle wyróżniane jest kilka rodzajów schorzenia nietrzymania moczu. Schorzenie to może mieć różne podłoże i różny charakter. M.in. wyróżniamy:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
To najczęściej występujący typ nietrzymania moczu, który związany jest z osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie są w stanie prawidłowo zaciskać cewki moczowej. W skutek tej przypadłości mocz może wypływać z naszego pęcherze wtedy, gdy wzrasta w nim ciśnienie, przede wszystkim podczas wysiłku fizycznego, przy kaszlu, kichaniu lub śmiechu. Kobiety z różnych powodów (np. krótsza cewka moczowa, czy słabsze mięśnie miednicy) cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu znacznie częściej niż mężczyźni.

Naglące nietrzymanie moczu (z naglącym parciem)
To rodzaj nietrzymania moczu, który wiąże się z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, które kurcząc się zbyt nagle i zbyt wcześnie, przed otrzymaniem właściwego sygnału z mózgu, powodują nagłą, intensywną i często bardzo silną potrzebę natychmiastowego oddania moczu. Potrzeba ta zwykle kończy się wypływem moczu w ciągu kilku sekund. Ma to miejsce często przy zmianie pozycji ciała, podczas orgazmu czy pod wpływem dźwięków lejącej się wody. Może mieć miejsce również podczas zapalenia pęcherza moczowego, a także jako jedna z dolegliwości towarzyszących np. stwardnieniu rozsianemu.

Mieszane nietrzymanie moczu
Mówimy o nim, podczas gdy pojawiają się objawy nietrzymania moczu zarówno wysiłkowego jak i z naglącym parciem.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia
To schorzenie towarzyszy zwykle innym chorobom, m.in. takim jak przerost gruczołu krokowego, cukrzycowa neuropatia czuciowa, zwężenia kanału kręgowego czy przepuklina dysku. W tym typie problem stanowi niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, co powoduje zaleganie w nim moczu, które stopniowo prowadzi do przepełnienia pęcherza.

Nietrzymanie moczu na tle neurologicznym
To schorzenie może pojawić się w następstwie demencji, choroby Parkinsona, przebytym udarze czy w przypadku stwardnienia rozsianego. W wyniku różnego rodzaju urazów oraz chorób może dojść do uszkodzeń mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów, które mogą sprawić, że komunikacja między mózgiem a mięśniami pęcherza zostanie zaburzona, co skutkować może nietrzymaniem moczu.

Kropelkowe nietrzymanie moczu
Problem kropelkowego nietrzymania moczu zdarza się częściej kobietom niż mężczyznom, głównie ze względu na różnice w budowie cewki moczowej. Objawia się tuż po oddaniu moczu, gdy niemal natychmiast odczuwalna jest potrzeba kolejnej wizyty w toalecie, co spowodowane jest wciąż obecnym moczem w cewce moczowej.

Funkcjonalne nietrzymanie moczu
Powyższy problem dotyczy osób chorych przewlekle, które często nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Jest to niezdolność do dotarcia do toalety na czas, która spowodowana jest ograniczeniem mobilności, problemami poznawczymi oraz barierami środowiskowymi.

Ginekologia estetyczna - laserowe leczenie nietrzymania moczu

Przyczyny nietrzymania moczu

Problem inkontynencji ma różne przyczyny, często wiele z nich występuje równolegle, co powoduje złożony problem. Jedną z przyczyn, która jednocześnie jest najłatwiejszą do wyleczenia są infekcje układu moczowo-płciowego. Często nietrzymanie moczu jest jednym z pierwszych objawów takich zakażeń. Możemy podejrzewać infekcję bakteryjną jeśli równolegle z nietrzymaniem moczu pojawiają się:

 • szczypanie lub ból podczas oddawania moczu,
 • potrzeba częstego oddawania moczu (choć w praktyce okazuje się, że to tylko kilka kropel),
 • tępy ból w podbrzuszu (obecny przy zapaleniu pęcherza),
 • gorączka lub stan podgorączkowy.

Taki problem daje się wyleczyć stosunkowo łatwo. Jeśli badanie moczu potwierdza obecność bakterii, wystarczy nam kuracja antybiotykami i problem znika. Kuracja trwa zwykle nie dłużej niż 14 dni.

Zmiany hormonalne są kolejnym powodem wystąpienia problemu nietrzymania moczu. Kiedy poziom estrogenów jest obniżony, zmniejsza się elastyczność mięśniówki dna miednicy i przepony moczowo-płciowej. Mięśnie te odpowiadają za utrzymywanie narządów płciowych w ich właściwym położeniu, a ich praca jest niezwykle istotna w okresie rozrodczym. Spadki estrogenu negatywnie odbijają sie na ich funkcjonowaniu, ponieważ zwiotczałe mięśnie nie będą utrzymywać już tak stabilnie wewnętrznej struktury i doprowadzi to do opuszczenia narządów oraz zmiany ich położenia – także do zmiany położenia cewki moczowej. To dlatego problem nietrzymania moczu dotyczy głównie kobiet po menopauzie.

Porody to kolejna przyczyna dolegliwości. Nietrzymanie moczu w młodym wieku z reguły ma związek z urodzeniem dziecka. Pomimo wysokiego poziomu hormonów dochodzi do obniżenia napięcia mięśni dna miednicy wskutek ich rozciągnięcia lub uszkodzenia w trakcie porodu. Ginekolodzy z reguły powinni wiedzieć jak poprowadzić poród, aby takie problemy nie wystąpiły, jednak gdy dziecko w trakcie porodu jest źle ułożone, jego głowa jest wyjątkowo duża lub gdy wymagany jest poród kleszczowy nawet doskonałe przygotowanie lekarza może nie uchronić przed uszkodzeniem mięśni. Młode mamy z reguły ignorują problem, ponieważ są zaabsorbowane opieką nad noworodkiem, a dodatkowo uważają taki stan po porodzie jako normę. Po zaobserwowaniu takiego problemu powinny jak najszybciej zgłosić nietrzymanie moczu lekarzowi i podjąć odpowiednie leczenie.

Wśród innych przyczyn nietrzymania moczu możemy wyróżnić m.in.:

 • ciężką pracę fizyczną, która wywiera wpływ na stan mięśni krocza,
 • otyłość, która jest obciążająca dla całego organizmu,
 • nadużycie środków moczopędnych,
 • częste zaparcia.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest małoinwazyjnym zabiegiem leczenia nietrzymania moczu. W Centrum DER-MED w Katowicach zabieg wykonywany jest za pomocą lasera MonaLisa Touch. Laser wyposażony w specjalną końcówkę, którą lekarz umieszcza w pochwie. Emitowana przez specjalistyczne urządzenie energia powoduje fototermiczne obkurczanie dna miednicy oraz mięśni pochwy. Efektem jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej. Zabieg nie powoduje uczucia dyskomfortu, przypomina wręcz tradycyjne badanie ginekologiczne. Jeżeli pacjentkę krępuje dolegliwość nietrzymania moczu, co jest zupełnie normalne, krótki czas trwania zabiegu stanowi jego dodatkowy atut, ponieważ można wykonać go pomiędzy codziennymi obowiązkami.

Zalety laserowego zabiegu z wykorzystaniem aparatury MonaLisa Touch:

 • Wysoki stopień bezpieczeństwa,
 • Odzyskanie komfortu psychicznego oraz fizycznego,
 • Krótki czas trwania zabiegu,
 • Bezbolesna i mało inwazyjna procedura zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

 • Ciąża,
 • Karmienie piersią,
 • Miesiączka,
 • Infekcje dróg rodnych,
 • Niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych,
 • Choroby nowotworowe,
 • Nieprawidłowości wykryte podczas badania cytologicznego.

Efekty zabiegu laserowego

 • Rozwiązanie lub zredukowanie problemu z nietrzymaniem moczu,
 • Podniesienie samooceny oraz jakości życia,
 • Brak mimowolnego popuszczania moczu,
 • Zwiększenie kontroli nad pęcherzem.

Przygotowanie przed zabiegiem laserowym

Warunkiem wykonania zabiegu jest prawidłowy wynik cytologii nie starszy niż 6 miesięcy. Poza powyższym, zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie konsultacja ginekologiczna to obowiązkowy punkt w przygotowaniach do zabiegu laserowego – lekarz musi zbadać pacjentkę i zakwalifikować ją do zabiegu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może także wykonać badanie cytologiczne

Ginekologia estetyczna - laserowe leczenie nietrzymania moczu

Bezpieczeństwo

Laserowe leczenie nietrzymania moczu określane jest jako wysoce bezpieczne. W Centrum DER-MED laserowe leczenie nietrzymania moczu przeprowadzane jest zgodnie z najwyższymi standardami, co przekłada się na wysoki stopień bezpieczeństwa i skuteczności terapii. Wiązka energii dzięki wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia laserowego MonaLisa Touch kierowana jest bardzo precyzyjne na obszar zabiegowy, co pozwala wyeliminować problem bez naruszania powierzchni skóry oraz tkanek sąsiadujących. Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę – specjalistów ginekologii, którzy dokładają wszelkich starań, aby leczenie przebiegało sprawnie i pomyślnie.

Komfort pozabiegowy

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest zabiegiem krótkotrwałym, bezbolesnym i co ważne, nie zmusza do rezygnacji z codziennych obowiązków. Po laseroterapii można bez obaw wrócić do domu i pracy do codziennej aktywności. Co więcej, zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu jest dyskretny – wykonać można go niepostrzeżenie pomiędzy codziennymi obowiązkami.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak granica wiekowa, od której musisz zaakceptować nietrzymanie moczu. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy, które mogą sugerować, że zaczynasz mieć problem z nietrzymaniem moczu koniecznie udaj się do odpowiedniego specjalisty! Dzisiejsze metody leczenia pozwalają na szybkie efekty oraz zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Nietrzymanie moczu to problem, który można, a wręcz należy leczyć!

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice