Centrum DER-MED Facebook Instagram

Jak możemy przygotować się do zabiegu liposukcji i czego możemy się po nim spodziewać? Katowice

Jak możemy przygotować się do zabiegu liposukcji i czego możemy się po nim spodziewać? Katowice

Jedna z naszych pacjentek podzieliła się z małym poradnikiem, który przygotowała dla siebie przed zabiegiem liposukcji. Uważamy, że to świetny zbiór najważniejszych informacji, dlatego postanowiliśmy się nim podzielić z Tobą!

Zabieg liposukcji wodnej Body-Jet – jego celem jest redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na odsysaniu komórek tłuszczowych oraz umożliwia ich transplantację w inne miejsce. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą kaniuli (rurka pusta w środku, mniej bolesne od igieł, nie ma ostrego czubka), która wkładana jest przez niewielkie nacięcie. Poprzez kaniulę tkanka tłuszczowa jest odsysana, a jednocześnie podawany jest środek znieczulający. Pobrana tkanka tłuszczowa może zostać wykorzystana jako naturalny wypełniacz, który przysłuży się do np. modelowania pośladków czy piersi.

Jak możemy przygotować się do zabiegu liposukcji i czego możemy się po nim spodziewać?

Przed zabiegiem liposukcji

Na pierwszą wizytę kwalifikacyjną przygotuj sobie zestaw pytań i wątpliwości. Lekarz pomoże Ci zrozumieć, na czym polega zabieg i jakich efektów możesz się spodziewać.

Zgłoś lekarzowi wszelkie dolegliwości, przewlekłe choroby itp.

Wykonaj wszystkie konieczne, zalecone przez lekarza badania (wyniki muszą być aktualne).

Zaszczep się przeciwko Covid-19.

Kilka dni przed zabiegiem stosuj lekką dietę (nie jest to konieczne, ale pozwala czuć się komfortowo zarówno przed, w trakcie jak i po zabiegu).

Stosuj się do zaleceń lekarza i pielęgniarek.

Na zabieg przyjdź w swobodnym ubraniu (idealna będzie bawełniana luźna sukienka) i miękkiej bieliźnie, które dają swobodę ruchów. Ciało może być spuchnięte i tkliwe w miejscu wykonanego zabiegu, czyli może wrażliwiej reagować na dotyk i ucisk, dlatego warto zapewnić sobie komfort.

Przed zabiegiem możesz zaopatrzyć się także w później potrzebne środki. Możesz kupić:

  • Octenisept (lub inny środek do przemywania ran),
  • małe sterylne gaziki do przemywania ranek po kaniuli,
  • kilka dużych chłonnych kompresów (w tej roli świetnie sprawdzają się też duże chłonne podpaski),
  • steri-stripy (małe paski do zamykania ran),
  • środek w tabletkach do usuwania nadmiaru wody z organizmu (polecam Hydrominum),
  • środek przeciwbólowy jaki stosujesz na co dzień przy niewielkim bólu (sprawa indywidualna może być Paracetamol albo Ketonal, w zależności od progu bólu).

Jak możemy przygotować się do zabiegu liposukcji i czego możemy się po nim spodziewać?

Podczas zabiegu liposukcji wodnej

Pielęgniarka da ci jednorazową bieliznę, w którą ubierzesz się na czas zabiegu.

Nastaw się na to, że lek przeciwbólowy minimalizuje ból, ale nie likwiduje go całkowicie, odczuwanie bólu podczas zabiegu jest bardzo indywidualne i zależne od Twojej wrażliwości (od wrażenia ucisku lub mocnego dotyku, po ból, który jednak da się wytrzymać). Nie da się zastosować zaleceń uniwersalnych, bo to bardzo indywidualna właściwość organizmu, każda pacjentka reaguje inaczej nawet na tę samą dawkę leku przeciwbólowego. Pamiętaj także, aby w razie jakichkolwiek dolegliwości w trakcie zabiegu konsultować to z lekarzem wykonującym zabieg i informować go na bieżąco o występujących dolegliwościach.

Przed zabiegiem pielęgniarka założy wenflon, przez który dawkowany będzie lek przeciwbólowy.

Podczas zabiegu liposukcji brzucha leżysz na plecach (i na bokach, kiedy lekarz o to poprosi przy liposukcji talii).

Możesz otrzymać dodatkowo podtlenek azotu podawany przez maskę. To ten sam gaz, który używany jest w gabinetach dentystycznych lub na salach porodowych. Ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Znany jest potocznie jako gaz rozweselający.

Pamiętaj o oddychaniu podczas zabiegu!😊

Bądź w kontakcie z lekarzem i pielęgniarką, sygnalizuj, jak się czujesz!

Nie bój się rozmawiać z lekarzem (wówczas czas zabiegu płynie szybciej😉).

Jak możemy przygotować się do zabiegu liposukcji i czego możemy się po nim spodziewać?

Po zabiegu liposukcji:

Pielęgniarka założy opatrunki w miejsca nacięć, a następnie pomoże Ci wstać i założyć ubranie uciskowe.

Uśmiechnij się! 😉

Po większym zabiegu (obejmującym klika partii ciała) możesz czuć się lekko oszołomiona. Poproś kogoś bliskiego, by towarzyszył Ci w drodze do domu.

Pamiętaj, aby umówić się na wizytę kontrolną.

W domu stosuj zalecenia lekarza dotyczące zmian opatrunków ranek (po zabiegu zostaną maleńkie kilkumilimetrowe nacięcia po kaniuli), stosuj środki dezynfekujące przy każdej zmianie opatrunków. Zastosowanie steri-stripów spowoduje, że po kilku miesiącach blizny nie będą widoczne.

Ciało po zabiegu jest spuchnięte i będzie takie przez co najmniej kilkanaście dni.

Pojawią się siniaki i krwiaki w miejscu zabiegu i poniżej (krwiaki mogą „schodzić” bardzo nisko i w oddaleniu od miejsca zabiegu, nie powinno to niepokoić, np. po liposukcji brzucha mogą się pojawić w pachwinach, na wzgórku łonowym, na wewnętrznej stronie ud i schodzić aż do kolan, to normalne).

Przez co najmniej dwa kolejne dni w miejscu wejścia kaniuli stosuj chłonne kompresy (lub podpaski), płyn będzie się stopniowo uwalniał (ten płyn to mieszanka leków przeciwbólowych, płynu fizjologicznego, stosowanego podczas zabiegu oraz krwi, dlatego jego różowy kolor jest normą).

Ubranie uciskowe stosuj co najmniej przez dwa tygodnie (pozwala to skórze zregenerować się).

Dbaj o ubranie uciskowe (można je prać, schnie bardzo szybko).

Przez kilka tygodni po zabiegu będzie Ci towarzyszyło wrażenie niepełnego czucia w miejscu zabiegu (zarówno powierzchniowego jak i głębokiego, przypomina to wrażenie dotykania przez jakiś gruby materiał), po kilku- kilkunastu tygodniach czucie wróci do normy.

Pierwszych efektów spodziewaj się po kilku tygodniach (indywidualnie, od dwóch do ośmiu tygodni trwa czas, gdy zaczynamy dostrzegać efekty liposukcji).

Po kilku tygodniach od zabiegu możesz wrócić do aktywności sportowej, jeśli czujesz taką potrzebę i komfort.

Czas regeneracji i dalszego dostrzegania efektów jest indywidualny, ale po dwóch miesiącach możesz być pewna, że dostrzeżesz różnice.

Ten artykuł sporządzony został przez jedną z naszych pacjentek, za co bardzo jej dziękujemy. Uważamy, że punkt widzenia Pacjenta jest niezwykle ważny, a także przydatny dla kolejnych Pacjentów, którzy planują wykonać zabieg liposukcji wodnej w naszym Centrum.

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice