Centrum DER-MED Facebook Instagram

Najczęściej zadawane pytania o medycynę estetyczną Katowice

Najczęściej zadawane pytania o medycynę estetyczną Katowice

Wielokrotnie pytano nas o tematy związane z medycyną estetyczną.
Zebraliśmy i zadaliśmy najczęściej pojawiające się pytania o medycynę estetyczną naszej specjalistce – Pani Agacie Zielonce-Kucharzewskiej. Pani Agata jest specjalistą dermatologiem-wenerologiem oraz lekarzem medycyny estetycznej.

Jakby Pani zdefiniowała pojęcie medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna – dział medycyny, który poprzez zabiegi korygujące wygląd zewnętrzny, przeciwstarzeniowy, ma wpływ na poprawę jakości życia psychicznego pacjenta. Medycyna estetyczna zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych, ma na celu działania zapobiegawcze i profilaktyczne zorientowane na starzenie się skóry.

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej? Czy wymagana jest specjalizacja lekarska, bądź szkolenia?

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywać powinni tylko lekarze dermatolodzy, chirurdzy plastyczni lub lekarze innych specjalizacji po odpowiednim przeszkoleniu.

Medycyna Estetyczna - najczęściej zadawane pytania

Czy, aby pracować w np. Klinice medycyny estetycznej wymagane są studia, bądź specjalne szkolenia? Czy aby wykonywać zabiegi trzeba być lekarzem?

Bezwzględnie trzeba być lekarzem z odpowiednimi kwalifikacjami.

Pani zdaniem, czy medycyna estetyczna ciągle się rozwija?

Jest to dziedzina medycyny z bardzo szybkim rozwojem. Aby być specjalistą w tej dziedzinie należy na bieżąco pogłębiać swoją wiedzę i się szkolić. Na rozwój medycyny estetycznej zarówno w Polsce jak i na świecie znaczący wpływ ma jej rosnąca popularność, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Z roku na rok nasza świadomość i wiedza w temacie starzenia się i spowolnienia tego procesu rośnie.

Kiedy jest najlepszy czas dla pacjenta/pacjentki, aby zacząć swoją przygodę z medycyną estetyczną?

Aby uzyskać najlepsze efekty – tzn. utrzymać skórę dobrej jakości oraz spowolnić efekty starzenia się skóry, należy już po trzydziestym roku życia rozpocząć wykonywać zabiegi profilaktyczne (botoks, mezoterapia, zabiegi laserowe). O naszą skórę powinniśmy dbać od młodości poprzez odpowiedni styl życia oraz często zaniedbywaną pielęgnację. Nieinwazyjne zabiegi takie jak na przykład mezoterapia pozwalają na stymulację skóry i opóźnienie pojawienia się pierwszych oznak starzenia.

Czy w medycynie estetycznej są zabiegi, które specjalnie przewidziane są dla mężczyzn?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą korzystać z wszystkich zabiegów medycyny estetycznej. Do lekarza należy odpowiednie dobranie zabiegu w zależności od problemu i potrzeb skóry.

Które zabiegi medycyny estetycznej są najpopularniejsze:

Jest wiele zabiegów, które cieszą się dużą popularnością, a także satysfakcją naszych pacjentów. Jednak jeśli mam wybrać tylko jeden zabieg najpopularniejsze zabiegi:

Medycyna Estetyczna - najczęściej zadawane pytania

Jakby Pani opisała różnice między medycyna estetyczną, a kosmetologią?

Medycyna estetyczna to zabiegi inwazyjne (z przerwaniem ciągłości skóry), a kosmetologia to zabiegi nieinwazyjne (bez przerywania ciągłości skóry).

Jakby Pani opisała różnice między medycyna estetyczną, a chirurgią estetyczną?

Medycyna estetyczna to zabiegi małoinwazyjne poprawiające wygląd zewnętrzny, praca głównie igłą, kaniulą, laserem.
Chirurgia plastyczna to bardzo inwazyjne zabiegi poprawiające wygląd zewnętrzny przy użyciu technik chirurgicznych.

Chcielibyśmy poruszyć temat powikłań.

 1. Czy Pani zdaniem możemy uniknąć, lub zmniejszyć możliwość występowania powikłań?
  Tak – rozsądnie jest wybierać osoby, które wykonują dane zabiegi. Pamiętajmy, aby korzystać z usług prawdziwych profesjonalistów, którzy zapewnią nam najwyższy stopień bezpieczeństwa.
 2. Pani zdaniem z czego najczęściej wynikają powikłania?
  Powikłania występują najczęściej z powodu braku kwalifikacji osób, które wykonują zabiegi medycyny estetycznej, a także z winy pacjenta – najczęstszym powodem jest również nieprzestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
 3. Jak pacjenci mogą poradzić sobie z powikłaniami, jeżeli już wystąpią?
  Jeśli pacjent zauważy u siebie jakieś niepokojące zmiany lub powikłania, musi bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg, albo zajmuje się leczeniem powikłań.

Nadal możemy się spotkać z twierdzeniem, że ciało lub sama twarz, po wykonaniu zabiegów medycyny estetycznej wygląda sztucznie. Czy możemy prosić o Pani zdanie w tym temacie?

Efekt zabiegu zależy w dużej mierze od podejścia osoby wykonującej. Zabiegi powinno się wykonywać stopniowo, w odpowiedniej kolejności, aby przede wszystkim poprawić jakość skóry i wydobyć naturalne piękno. Zabiegi z użyciem wypełniaczy czy nici powinny być wykonywane na końcu drogi – często po kilkumiesięcznej pracy – serii zabiegów stymulujących i poprawiających jakość skóry. Celem medycyny estetycznej jak było to wspomniane wcześniej jest poprawa jakości życia pacjenta. Naszym zadaniem jest dobranie odpowiednich zabiegów i leczenia, które pozwoli na wydobycie naturalnej urody pacjenta/pacjentki.

Czy celem zabiegów medycyny estetycznej jest tylko poprawa wyglądu?

Poprawa wyglądu nie jest jedynym celem takich zabiegów. Każdy z nas lubi czuć się dobrze patrząc w lustro i akceptować swój wygląd fizyczny. Jeśli jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, nasze poczucie własnej wartości wzrasta i czujemy się komfortowo. Zabiegi medycyny estetycznej niwelując nasze kompleksy mają znaczny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Często nasza niska samoocena może stanowić hamulec w podjęciu jakichkolwiek działań. Popularność i rozwój medycyny estetycznej nieustannie rośnie, co pozwala nam na podniesienie naszej jakości życia.

Czy możemy cofnąć nasz biologiczny zegar – skutecznie odmłodzić skórę?

Jeśli zaszły znaczące zmiany w jakości skóry, nie jesteśmy w stanie ich całkowicie odwrócić. Dlatego tak duży nacisk obecnie wywiera się na medycynę przeciwstarzeniową, która ma za zadanie działanie profilaktyczne. Jeśli odpowiednio szybko zaczniemy dbać o swoją skórę, będziemy w stanie spowolnić proces starzenia się.

Czy nasze wady często spowodowane są np. złą dietą, nałogami i czynnikami, za które jesteśmy odpowiedzialni?

Mamy spory wpływ na nasz wygląd – dieta, używki i przede wszystkim ekspozycja na promienie UV przyspieszają starzenie się skóry oraz mają wpływ na rozwój wielu jej schorzeń. Starzenie się następuje w wyniku produkcji wolnych rodników i uszkodzeń DNA w mitochondriach. Używki wypłukują z organizmu składniki odżywcze, co ma znaczny wpływ na przyspieszenie procesu starzenia, a dokładniej przyspieszenie produkcji wolnych rodników.

Czy we własnym domu, także możemy wykonać jakieś zabiegi, które skutecznie wpłyną na naszą skórę?

Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, szczególnie demakijaż i dokładne umycie twarzy po całym dniu. Poza tym pielęgnacja kosmetykami, które mają za zadanie nawilżenie skóry, odtworzenie bariery lipidowej zapobiega odwodnieniu.

Pani zdaniem – dlaczego medycyna estetyczna to nadal temat tabu?

Wciąż na topie jest powiedzenie – „godnie się starzeć”, dlatego w Polsce kobiety wciąż wstydzą się przyznawać, że korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Chcielibyśmy także poruszyć temat botoksu.

 1. Czy zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej dają nienaturalne efekty?
  Jeśli botoks jest wykonany prawidłowo po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta – efekty utraty mimiki są mało zauważalne.
 2. Czy zabiegi z wykorzystaniem botoksu są bezpieczne?
  Prawidłowo wykonany zabieg z wykorzystaniem botoksu powinien spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa.
 3. Jak długo utrzymują się efekty zabiegów z wykorzystaniem botoksu?
  Efekty zabiegów z wykorzystaniem botoksu powinny utrzymywać się od około 3 do 5 miesięcy.

Pacjenci często spotykają się z docinkami i pytaniami w stylu “a po co ci to?” – jak Pani zdaniem najlepiej poradzić sobie z tego typu zachowaniami?

Przede wszystkim pacjenci muszą pamiętać, że robią to dla siebie! Najprostszą odpowiedzią będzie – “aby czuć się lepiej w swojej skórze”.

Jak często zdarzają się błędy w medycynie estetycznej?

Błędy to wyniki nieprawidłowego podania preparatu lub wykonania zabiegu – wynikające z braku kwalifikacji osoby wykonującej lub złej kwalifikacji pacjenta – raczej rzadko jeśli wykonywane przez osobę przeszkoloną. Powikłania natomiast zdarzają się częściej, ale mimo wszystko nadal jest to mały procent pacjentów. Powikłania są wpisane w zabiegi, wynikają m.in. z indywidualnej reakcji na zabieg, a także z sumiennego wykonywania czynności z zaleceń pozabiegowych, odpowiedniej higieny.

Czy podejście holistyczne jest ważne?

Oczywiście!!! Podejście holistyczne pozwala na całościowe podejście do sprawy! Zawsze należy podchodzić całościowo w działaniu. Dzięki holistyce skupiamy się nie tylko na leczeniu objawów, a poszukiwaniu przyczyn przypadłości i zapobieganiu im.

Medycyna Estetyczna - najczęściej zadawane pytania

Co w przypadku gdy pacjent/pacjentka chce efektu “na już”? Czy są zabiegi, które dają bardzo szybkie efekty?

Tak, zwykle efekty zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego widoczne są praktycznie od razu. Jednak aby uzyskać najlepsze efekty, należy nastawić się na proces terapeutyczny.

W ostatnim czasie spotykamy się z wzrastającą popularnością kosmetyków w 100 procentach naturalnych. Czy dla dobra naszej skóry i naszego zdrowia jest to zmiana pozytywna, czy jedynie nowy trend na rynku kosmetyków?

Tolerancja kosmetyków to bardzo indywidualna rzecz. Kosmetyki należy dobierać indywidualnie, w zależności od problemu i nie ma złotego kosmetyku, który będzie dobry dla każdego.

Czy zdarzały się Pani zabawne sytuacje w trakcie pracy?

Często nierealne oczekiwania bardzo dojrzałych pacjentek (65+), które jednym zabiegiem chciałyby odjąć sobie 20 lat :)))

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pozwolą Ci lepiej poznać samą medycynę estetyczną, jak również dowiesz się, które zabiegi są najbardziej popularne. Należy pamiętać, że na wybór odpowiedniego dla Ciebie zabiegu ma wpływ wiele czynników, m.in: stan i kondycja twojej skóry, wiek oraz oczekiwane efekty. Przed wyborem zabiegu należy skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże nam w wyborze jak najlepszego i najbardziej skutecznego zabiegu.

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice