Jak określić jaki mamy typ cery?
Aby prawidłowo określić typ skóry należy ją obserwować zarówno po wieczornym oczyszczaniu skóry jak i podczas dnia.
Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie skóry w tym:
- ściągniecie skóry po umyciu,
- przetłuszczanie się skóry,
- suche skórki w okolicy nosa,
- widoczne naczynka,
- zaczerwienienie skóry.
Możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje skóry:
- skóra normalna,
- skóra sucha,
- skóra tłusta,
- skóra mieszana.
Jednak to nie jedyny podział. Możemy także wyróżnić tzw. typy dodatkowe:
- skóra wrażliwa,
- skóra dojrzała,
- skóra trądzikowa,
- skóra naczyniowa,
- skóra z przebarwieniami.
Czym wyróżniają się poszczególne typy skóry?
Skóra normalna:
- posiada naturalny blask,
- powierzchnia skóry jest gładka,
- pory nie są uwidocznione,
- posiadacz takiej skóry odczuwa komfort, nie czuje ściągnięcia,
- równowaga między tłuszczem a nawilżeniem jest zachowana.
Skóra sucha/bardzo sucha:
- osoba posiadająca ten typ skóry czuje mocne ściągnięcie po myciu twarzy,
- bywa odwodniona, wrażliwa, nierówna i szorstka
- pory są niewidoczne,
- bardziej podatna na starzenie,
- ten typ skóry potrafi się łuszczyć,
- często posiada kolor szary, ziemisty.
Skóra tłusta:
- duże widoczne pory,
- często pojawiają się wypryski lub stany zapalne,
- skóra silnie się przetłuszcza – często w tzw. strefie T,
- skóra wolniej się starzeje,
- gruba w dotyku.
Skóra mieszana:
- przetłuszcza się w strefie T – nos, broda, czoło,
- skóra w rejonie policzków jest wrażliwa, policzki mogą być suche,
- pory w strefie T są powiększone.
Cera wrażliwa:
- jest podatna na podrażnienia,
- reaguje na zmianę pogody lub temperatury,
- często się czerwieni,
- skóra jest cienka,
- często towarzyszą jej zmiany naczyniowe (naczynka),
- w wielu przypadkach występuje świąd.
Cera naczyniowa:
- widoczne naczynka,
- skóra jest bardzo delikatna,
- reaguje na zmianę temperatury i pogody,
- osoba posiadająca ten typ skóry odczuwa silne rozgrzanie.
Cera dojrzała:
- widoczne zmarszczki,
- skóra często jest uszkodzona przez promieniowanie słoneczne,
- skóra jest „opadająca”, wiotka,
- zaburzony owal twarzy,
- występują zmarszczki przy ustach,
- może być sucha,
- skóra jest cienka w dotyku.
Skóra trądzikowa:
- widoczne rozszerzone pory,
- występują grudki, zaskórniki, krosty,
- nadmierny łojotok,
- skóra jest gruba.
Jak powinna wyglądać nasza codzienna pielęgnacja skóry twarzy?
Aby pielęgnacja była skuteczna należy pamiętać o paru podstawowych krokach:
- Skórę trzeba prawidłowo oczyścić przy pomocy płynu micelarnego. Jesteśmy w stanie domyć naszą skórę z pozostałości makijażu oraz zanieczyszczeń z otoczenia.
- Kolejnym krokiem jest użycie żelu/mleczka do mycia twarzy, które dokładnie oczyści naszą skórę.
- Tonizacja jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji twarzy. Dlaczego? Twarz po oczyszczeniu wymaga wyrównania PH skóry. Dzięki wyrównaniu PH niwelujemy uczucie ściągnięcia . Skóra się uspokaja i jest gotowa do przyjęcia kolejnych składników aktywnych.
- Kolejnym etapem pielęgnacji jest zastosowanie odpowiedniego do naszego rodzaju skóry kremu. Ważne jest by krem dostosowany do potrzeb naszej skóry, a nie przypadkowo kupiony. Warto wydać na niego troszkę więcej i posłuchać rad profesjonalisty w wyborze konkretnego produktu. Odpowiedni krem dostarczy naszej skórze odpowiednich, potrzebnych składników. Nie podrażni jej, a nie przesuszy.
- Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. To powinno nam wejść w nawyk nie tylko kiedy się opalamy, ale i na co dzień.
Jak poprawnie oczyszczać skórę twarzy?
Aby poprawnie oczyścić skórę należy skupić się na dokładnym i systematycznym wykonywaniu poniższych czynności. Po pierwsze – zaczynamy od zmycia makijażu za pomocą płynu micelarnego. Następnie używamy żelu oczyszczającego, który domyje naszą skórę z resztek makijażu (płyn micelarny nie usunie w 100% makijażu). Kolejny krok to wspomniana już wcześniej tonizacja skóry. Jej celem jest wyrównanie PH oraz przygotowanie skóry na nałożenie kremu.
Jak dbać o skórę w nocy?
Po pierwsze – dokładny demakijaż to jest podstawa. Co jeszcze? Odpowiedni dobór kosmetyków. Kremy bogate w aktywne składniki są najlepszym wyborem na noc. Przyswajalność w nocy jest dużo większa, a nasz organizm podczas snu najlepiej się regeneruje. Stąd właśnie zastosowanie bogatego, treściwego kremu jest dobrym wyborem. Rano skóra będzie bardziej wypoczęta, naprężona, a po czasie poprawi się jej kondycja i koloryt.
Czy możemy spowolnić procesy starzenia, jeśli tak to jak?
Procesów starzenia nie można zatrzymać, można jednak opóźnić zarówno ich widoczne rozpoczęcie jak i znaczny postęp. Jest to możliwe dzięki dzięki zaawansowanej technologii oraz wyspecjalizowanym preparatom.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry skłonnej do trądziku
Odpowiednia dbanie o cerę trądzikową jest kluczem do minimalizowania objawów choroby. Środki zawarte do jej pielęgnacji mają często zdolność do regulacji pracy gruczołów łojowych, co przyczynia się do wyciszenia problemu. Niezwykle ważnym jest dobrze wykonane oczyszczanie twarzy, pozwala ono usunąć nadmiar sebum i bakterii. Warto również zwrócić uwagę na składy kosmetyków, często preparaty mogą zawierać alkohole lub inne substancje mocno wysuszające i ściągające skórę. Jeżeli masz wątpliwości, nawet najmniejsze lub potrzebujesz porady warto zwrócić się do lekarza, który zdiagnozował problem lub kosmetologa. Jedna i druga osoba będzie wiedziała jakie składy będą najlepsze dla skóry trądzikowej.
Czy nadmiar kosmetyków szkodzi?
Tak! Można przepielęgnować skórę w rezultacie skóra potrafi się zatkać i może wystąpić wysyp zaskórników czy trądziku.
Czy dieta ma wpływ na kondycję naszej skóry?
Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i przestrzeganie zasad racjonalnego odżywiania nie tylko zapewniają organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin, ale również poprawiają wygląd zewnętrzny. Niedobory żywieniowe wpływają niekorzystnie na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Wpływają z resztą niekorzystanie na cały organizm.
Czy są jakieś zabiegi w kosmetologii, które pozwolą na ujędrnianie twarzy?
W ofercie Centrum DER-MED mamy ich wiele zabiegów ujędrniających, począwszy od klasycznej białej kosmetyki (typowe zabiegi pielęgnacyjne) kończąc na termoliftingu Titan (podgrzewanie włókien kolagenowych). Wszystko zależy od oczekiwanych efektów pacjenta, a przede wszystkim od kondycji skóry.
Mówiąc o ujędrnieniu koniecznie trzeba wspomnieć o Endermoloft LPG czyli siostrze kultowej Endermologie LPG na ciało. Endermolift ujędrnia skórę, pobudza produkcję nowego kolagenu i jest w 100% naturalny! Przypomina masaż, ale zamiast dłoni używamy opatentowanej głowicy.
Zabiegi ujędrniające to jednak nie tylko działka kosmetologii i kosmetologa, ale także medycyny estetycznej. Tutaj jednak mówimy o zabiegach wykonywanych za pomocą igły lub lasera. Przykład – resurfacing laserem ablacyjnym, DERMAPEN 4, nici liftingujące oraz stymulatory tkankowe.
Planując zabiegi ujędrniające pamiętajmy by zacząć od konsultacji ze specjalistą – lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem. Podpowie nam jakie zabiegi będą odpowiednie dla naszej skóry oraz w jakich odstępach je wykonywać by cieszyć się piękną skórą.
Czy są w kosmetologii profesjonalne zabiegi, które pozwolą na nawilżenie i odmłodzenie skóry?
Oczywiście! Nawilżona skóra to podstawa także świetne będą tutaj zabiegi pielęgnacyjne KLAPP. Co więcej, są one bardzo przyjemne! Można się zrelaksować. Innym przykładem może być mezoterapia bezigłowa – tutaj w zależności od zastosowanej ampułki możemy skórę nawilżyć, zregenerować i rozświetlić tak by wyglądała młodo. Przy mezoterapii bezigłowej nie korzystamy z igły, a specjalnej głowicy i to ona odpowiada za dostarczenie substancji aktywnych w głąb skóry. Kolejny przykład – wspomniany wyżej termolifting Titan, który został okrzyknięty liftingiem bez skalpela czy fale radiowe RF.
Oczywiście medycyna estetyczna także posiada w swojej ofercie zabiegi nawilżające i odmładzające (zwłaszcza!). Tutaj także mamy mezoterapię, ale korzystamy już ze sterylnej igły i to za jej pomocą dostarczamy nawilżenia skórze. Odmłodzenie to także botoks, który niweluje zmarszczki mimiczne czy kwas hialuronowy, który je wypełnia. Tutaj zabiegi wykonuje lekarz więc mogą one być bardziej inwazyjne, ale nadal bezpieczne!
Gama nawilżających i odmładzających zabiegów w naszym Centrum DER-MED jest naprawdę duża. Wszystko zależy od skóry, oczekiwanych efektów. Każdy znajdzie zabieg dla siebie.
Czy zabiegi kosmetologiczne są bolesne?
Nie, zabiegi wykonywane przez kosmetologa nie są bolesne. Kosmetolog nie przerywa ciągłości skóry, a wykonuje zabiegi bezinwazyjne.
W przypadku zabiegów lekarskich (wspomniana wyżej medycyna estetyczna) możemy zastosować znieczulenie miejscowe jeżeli jest taka potrzeba.
Jakich efektów możemy się spodziewać, po regularnym korzystaniu z zabiegów pielęgnacyjnych?
Jeżeli zabiegi będziemy wykonywać regularnie i będziemy przestrzegać zaleceń kosmetologa – możemy spodziewać się rozwiązania naszych problemów. Skórą będzie wyglądało zdrowo!
Co daje nam konsultacja kosmetologiczna?
Wiele! 🙂 Podczas spotkania z kosmetologiem możemy dużo dowiedzieć się o swojej skórze i jej potrzebach. O sposobach jej pielęgnacji, a co najważniejsze o sposobach pielęgnacji NASZEJ skóry. O tym co konkretnie zrobić by była piękna i zdrowa. To samo tyczy się ciała – kosmetolog podpowie jakie zabiegi dla NAS będą najlepsze.
Czy zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy są bezpieczne?
Tak, ponieważ każdy zabieg opiera się na kosmetykach które musiały przejść potrzebne badania. Dodatkowe bezpieczeństwo w Centrum DER-MED zapewnia wykwalifikowany zespół specjalistów oraz stosowanie najnowszych technologii i urządzeń, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.
Czy są jakieś specjalne zabiegi na twarz dla mężczyzn?
Zabieg wybieramy kierując się problemem skóry, potrzebami skóry, oczekiwaniami a nie płcią pacjenta. Oczywiście są zabiegi dedykowane kobietom, takie jak makijaż trwały ust czy kreska na oku, powiększanie piersi, ale jest ich stosunkowo niewiele.
Jakie zabiegi polecane są, aby pozbyć się blizn potrądzikowych?
Bardzo dobrymi preparatami będą zabiegi kosmetyczne na bazie kwasów. Kwasy posiadają właściwości złuszczające, wyrównują koloryt i strukturę skóry oraz regenerują naskórek. Kosmetolog dobierze odpowiedni kwas i zaleci ile i w jakich odstępach trzeba wykonać zabiegi.
Mówiąc o bliznach nie można jednak nie wspomnieć o laserze ablacyjnym. To zabieg wykonywany przez lekarza – nie jest to zabieg kosmetologiczny. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej radzi sobie z bliznami.
Czy zabiegi laserowe są skuteczne?
Bardzo! Jest tylko kilka “ale”. Po pierwsze – należy przestrzegać zaleceń przed i pozabiegowych. Po drugie – zabiegi trzeba wykonywać zgodnie z obowiązującymi procedurami kosmetycznymi i medycznymi. Niezwykle istotne są także doświadczenie i wiedza osoby wykonującej zabieg (lekarz lub kosmetolog). W dużej mierze od operatora lasera zależy skuteczność i bezpieczeństwo pacjenta. Co jeszcze? Stan i rodzaj/marka urządzenia za pomocą którego wykonywany będzie zabieg.
To dokładnie jak z makijażem – najlepszym pudrem rzęs nie pomalujemy, a tusz słabej jakości rozmazuje się po chwili.
Udało nam się zebrać całkiem sporą listę pytań, a także mamy nadzieję, że odpowiedzi są wyczerpujące.
Jeśli chcesz poznać swój typ skóry, jej odpowiednią pielęgnację lub zabiegi odpowiednie dla Ciebie to umów się na wizytę w naszym Centrum!
Nasi specjaliści kompleksowo zaopiekują się Tobą i pomogą Ci w leczeniu i pielęgnacji.