Centrum DER-MED Facebook Instagram

Poznaj zabieg blefaroplastyki laserowej! Katowice

Poznaj zabieg blefaroplastyki laserowej! Katowice

Opadająca powieka to nie tylko defekt kosmetyczny! W zaawansowanej postaci to schorzenie może prowadzić do ograniczenia pola widzenia oraz utrudnienia wykonywania codziennych czynności. Przez ograniczone pole widzenia możemy nienaturalnie ustawiać głowę, co powodować może bóle głowy oraz zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym. Nasz okulista – doktor nauk medycznych Piotr Kucharzewski to specjalista, który na co dzień pomaga pacjentom, borykającym się z podobnymi problemami. Nasz specjalista odpowiedział, na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące blefaroplastyki – korekcie powiek naszych oczu.

Czym jest blefaroplastyka?
Blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych okulistycznych zabiegów chirurgicznych , który ma na celu skorygować wygląd kosmetyczny oraz funkcjonalność powiek. Proces starzenia się skóry powiek doprowadza do jej wiotkości, następnie opadania powiek górnych i tym samym finalnie do ograniczenia pola widzenia u pacjenta. Zabieg blefaroplastyki powiek górnych usuwa nadmiar skóry i w efekcie poprawia ich aspekty wizualne i funkcjonalne.

Poznaj zabieg blefaroplastyki laserowej!

Czy blefaroplastyka opiera się jedynie na korekcie opadającej powieki?
Już sama nazwa blefaroplastyka wskazuje na powiekę – po grecku słowo “blepharon” oznacza powiekę. Plastyka powieki przeprowadzana jest zarówno w przypadkach leczenia opadających powiek, ale także może polegać na wycięciu nadmiaru wiotkiej skóry, mięśnia okrężnego oka lub wycięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, która w obrębie powiek dolnych może dawać wrażenie tak zwanych worków pod oczami. Zabieg blefaroplastyki może być przeprowadzony zarówno ze względów zdrowotnych jak i estetycznych. Aby efekt kosmetyczny był pełniejszy często usuwa się skórę także spoza kąta zewnętrznego oka, jak również przepukliny tłuszczowe podskórne- szczególnie w przypadku blefaroplastyki powiek dolnych.

Czy po zabiegu pozostają widoczne blizny?
Każdy zabieg chirurgiczny wytwarza bliznę jako następstwo gojenia się tkanek. Proces eliminacji blizny może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy po zabiegu. Blizny są prawie niewidoczne, ponieważ najczęściej ukrywane są w naturalnych fałdach skóry okolicy oka. Cięcie w trakcie zabiegu planowane jest tak, aby blizna pozabiegowa występowała w miejscu normalnej bruzdy – czyli około 1 cm ponad rzęsami. W ciągu pierwszych tygodni po zabiegu blizny są delikatne, mogą być lekko zaróżowione, jednak wraz z upływem czasu bledną i stają się praktycznie niewidoczne.

Poza wizualnymi, jakie są dodatkowe efekty zabiegu blefaroplastyki?
Poza wizualnym efektem zabiegu poprawia się także funkcjonalność powiek, pacjenci mają zminimalizowane uczucie ciężkich powiek i ich obrzęków, poszerza się także zakres pola widzenia. Dodatkowo w przypadku zabiegów plastyki powieki górnej efektem jest młodziej wyglądającej i optycznie większe oko. W przypadku plastyki powieki dolnej efektem jest również gładka skóra pod okiem oraz bardziej pogodny, pełen energii i wypoczęty wyraz twarzy.

Poznaj zabieg blefaroplastyki laserowej!

Czy zabieg przebiega ze znieczuleniem?
Znieczulenie do zabiegu blefaroplastyki jest znieczuleniem miejscowym , nasiękowym, o szybkim czasie działania i małym ryzykiem działań niepożądanych. Sam zabieg nie jest uciążliwy dla pacjenta – trwa jedynie 45-60 minut.
Jak długa jest rekonwalescencja po zabiegu, jak szybko można wrócić np. do pracy?
Po zabiegu zakładane są specjalne opatrunki, które nie odbierają widzenia, a chronią jedynie miejsce zabiegowe. Po około 7 dniach od zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, na której również odbywa się usunięcie szwów. Po zabiegu mogą występować obrzęki twarzy, zasinienia, wylewy podskórne – efekty te ustępują w okresie 10-14 dni po zabiegu.

Czy wszystkie zabiegi blefaroplastyki są takie same? Czy wyróżniamy tu jakieś rodzaje zabiegów oraz czym się różnią (poza obszarem)?
Zakres i rodzaj zabiegu blefaroplastyki jest ustalany indywidualnie w oparciu o badanie fizykalne pacjenta przez chirurga okulistę. Każdy pacjent w Centrum DER-MED traktowany jest indywidualnie – zabiegi różnią się zakresem oraz rozległością. Czasem cięcie jest dłuższe, a czasem krótsze. Różni się również ilość wycinanej skóry, a czasem wycina się również tłuszcz podskórny.

Czy zabieg blefaroplastyki jest inwazyjny? Co wyróżnia zabieg laserowy?
Zabiegi chirurgiczny przy użyciu lasera cechuje się precyzją linii cięcia skóry, minimalizuje ryzyko krwawienia okołooperacyjnego, skraca czas zabiegu i w efekcie prowadzi do szybszego gojenia się rany. Pacjent poddany jest jedynie znieczuleniu miejscowemu. Lekarz usuwa nadmiar skóry, a po wykonaniu zabiegu zakładane są maleńkie, bardzo cienkie szwy. Po zabiegu pacjent udaje się do domu.

Kto kwalifikuje się do zabiegu blefaroplastyki laserowej?
Kwalifikację i zabieg przeprowadza w naszym ośrodku specjalista okulistyki.

Poznaj zabieg blefaroplastyki laserowej!

Jaką aparaturą wykonywane są zabiegi blefaroplastyki w Centrum DER-MED?
W centrum Der Med. zabiegi blefaroplastyki laserowej wykonuje się przy użyciu lasera chirurgicznego CO2 urządzeniem Mona Lisa Touch. Laseroterapia jest popularną i wyjątkowo skuteczną metodą dbania o skórę, niwelowania niedoskonałości oraz poprawy komfortu naszych Pacjentek. Ogromną zaletą zastosowania zabiegów laserowych w naszym Centrum jest jego niska inwazyjność co wiąże ze sobą brak okresu rekonwalescencji oraz brak długotrwałych efektów ubocznych. Zabiegi blefaroplastyki laserowej z wykorzystaniem aparatury MonaLisa Touch pozwalają na przywrócenie pełnego otwarcia powiek oraz usunięcie czynników, które mogą zagrażać zdrowiu. Pośród innych efektów zabiegu blefaroplastyki laserowej możemy wymienić:

  • usunięcie asymetrii powiek,
  • wyeksponowanie linii rzęs,
  • widoczne odmłodzenie twarzy,
  • ujędrnienie i napięcie skóry wokół oczu.

Efekty po użyciu innowacyjnego lasera frakcyjnego SmartXide CO2 widoczne są natychmiast po wygojeniu się rany. Zabiegi nie wymagają hospitalizacji. Procedura przeprowadzona jest przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, a optymalne efekty osiągane są już po pojedynczej sesji laseroterapii.

Kto jest narażony na problemy z powiekami? Czy istnieje jakaś profilaktyka, która pomoże zapobiec temu problemowi?
Czy należy wykonać badania przed zabiegiem, jeśli tak, to jakie?
Każdy pacjent przed planowanym zabiegiem ma zlecone wykonanie szeregu badań laboratoryjnych (morfologia, badania wirusologiczne, parametry krzepnięcia krwi), ponadto przeprowadzane jest badanie kwalifikacyjne przez lekarza aby określić i zminimalizować potencjalne ryzyko działań niepożądanych w oparciu o wywiad medyczny.

Jakie są dodatkowe zalecenia po wykonaniu zabiegów blefaroplastyki?
Po zabiegu pacjent stosuje miejscowo maść z antybiotykiem, dba o higienę rany oraz skóry wokół , kilka razy dziennie nakłada kompresy chłodzące . Wizyta kontrolna jest przeprowadzana po 7 dniach od zabiegu, na której usuwane są szwy chirurgiczne i oceniany proces gojenia rany.

Kiedy widać ostateczne efekty zabiegu?
Pełne efekty pozabiegowe są widoczne w okresie kilku tygodni do maksymalnie 6 miesięcy po zabiegu w zależności od indywidualnego procesu rehabilitacji pacjenta.
Aby utrwalić efekt pozabiegowy można dodatkowo zastosować zabiegi dermatologiczne (m.in. Dermapen, osocze bogatopłytkowe) w okresie kilku miesięcy po blefaroplastyce.

Poznaj zabieg blefaroplastyki laserowej!

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice