Centrum DER-MED Facebook Instagram

Ratunku! Jak pozbyć się żylaków?! Skleroterapia przychodzi z pomocą! Katowice

Ratunku! Jak pozbyć się żylaków?! Skleroterapia przychodzi z pomocą! Katowice

Nic więc dziwnego, że specjaliści nieustannie szukają najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań, które pozwolą walczyć zarówno z problemem małych pajączków, jak i dużych zmian żylnych. Jednym ze sposobów jest skleroterapia, którą w naszym katowickim Centrum DER-MED wykonują doświadczeni specjaliści.

 

Żylaki – problem poważniejszy, niż się wydaje

Żylaki czy teleangiektazje (które potocznie nazywamy wspomnianymi już “pajączkami”) to wielopłaszczyznowy problem. Z jednej strony dotyka bowiem natury estetycznej – wyczuwalne uwypuklenia, przebarwienia, sino-fioletowe szlaczki na kończynach – z drugiej daje też objawy czysto somatyczne. Zmianom żylnym mogą towarzyszyć pieczenie, swędzenie, obrzęki, różnego rodzaju bóle kończyn, poczucie ich ciężkości czy skurcze. Co więcej, powikłania związane z żylakami mogą być niezwykle poważne, z zagrożeniem życia włącznie.

Czy da się przed żylakami uchronić? Na pewno da się zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, jednak badacze podkreślają, iż dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne, wiek oraz płeć, na które wpływu nie mamy. Możemy zaś zadziałać w innych obszarach, wiedząc iż ryzyko żylaków zwiększa:

 • siedzący tryb pracy lub przeciwnie – wielogodzinna praca stojąca
 • nadwaga i otyłość
 • palenie papierosów
 • nieprawidłowa dieta – pełna przetworzonych produktów i jednocześnie uboga w błonnik
 • nieodpowiedni dobór odzieży – częste noszenie obcisłych pończoch, rajstop, legginsów etc.

Wskazuje się również, że ryzyko powstawania żylaków wzrasta u kobiet będących w ciąży – z każdą ciążą rośnie. Wiąże się to ze zwiększoną objętością krwi krążącej wtedy w kobiecym organizmie oraz zmianami hormonalnymi.

Jak leczyć żylaki?

Co ciekawe, żylaki są problemem, nad którym pracował już… Hipokrates! Jeszcze kilka wieków przed naszą erą stosował różnego rodzaju okłady z ziół, które moczone były w occie. Kolejne lata przynosiły oczywiście nowe metody, które współcześnie wciąż się rozwijają, co wiąże się z niezwykle skomplikowanym charakterem problemu. Nie udało się bowiem do końca ustalić, jaki jest mechanizm rozwoju żylaków i co więcej, zwykle mają one charakter nawracający. Stąd też tak duże znaczenie ma m.in. bezpieczeństwo stosowanych zabiegów i jak najmniejsza ich inwazyjność. Do takich niewątpliwie należy skleroterapia.

Czym jest skleroterapia?

Jest to zabieg, w przebiegu którego podaje się do żył specjalne środki, mające za zadanie uszkodzić ich ściany, co wywołuje naturalne procesy naprawcze. Koniec końców rozszerzone naczynia zrastają się w prawidłowej objętości. Często określa się to, jako “obkurczanie naczyń”, a na sam zabieg mówi się również “ostrzykiwanie żył” lub “obliteracja”. Warto przy tym podkreślić, iż skleroterapia to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu flebologii, czyli działu medycyny, który zajmuje się właśnie schorzeniami żył. Co więcej, w przypadku teleangiektazji skleroterapię uznaje się za tzw. złoty standard.

Co warto wiedzieć o zabiegu skleroterapii?

 • Jest to znacznie bezpieczniejsza forma leczenia żylaków niż metody chirurgiczne.
 • Można stosować ją samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami terapii zmian żylnych.
 • Do uzyskania oczekiwanych rezultatów potrzebne jest zazwyczaj wykonanie kilku zabiegów. Dokładna ich Ilość oraz rodzaj dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta, stąd tak istotna jest profesjonalna opieka oraz konsultacja poprzedzająca zabieg, co szczególnie podkreślają nasi specjaliści z Centrum DER-MED.
 • Skleroterapia nie wymaga znieczulenia – w trakcie zabiegów ból jest zwykle niewyczuwalny. Po nim, w miejscach iniekcji, może pojawić się lekkie mrowienie, obrzęk, zaczerwienienie, stwardnienia czy inny rodzaj dyskomfortu, które jednak w krótkim czasie mijają. Pamiętaj, jeśli są wyjątkowo intensywne lub w jakikolwiek inny sposób budzą Twój niepokój, skonsultuj się ze specjalistą!
 • Bezpośrednio po zabiegu pacjent zakłada pończochę uciskową (z którą powinien zaprzyjaźnić się na najbliższy tydzień-dwa) i przez pierwsze 30-40 minut wskazane jest, aby spacerował. W pierwszym okresie po zabiegu należy unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji.
 • Zabieg najlepiej wykonać w okresie, kiedy temperatury są względnie niskie – zimą, jesienią, wczesną wiosną. Wiąże się to z koniecznością unikania wysokich temperatur po każdym wykonanym w serii zabiegu. Łatwo z tego wnioskować, że należy też unikać wtedy sauny oraz opalania (przez około 2-4 tygodnie).

Chcesz dowiedzieć się więcej o skleroterapii i sprawdzić, czy będzie to metoda pomocna w Twoich problemach? Umów się na konsultację w naszym katowickim Centrum DER-MED: https://katowice.dermed.pl/pl/kontakt/

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2023 Centrum DER-MED Katowice