• English

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to duży, ale ciągle jeszcze wstydliwy temat.

Powoduje to, że osoby zmagające się z tym problemem w wielu przypadkach nie zgłaszają się do lekarza i starają się ukryć ten fakt przed rodziną. Zupełnie niepotrzebnie – mamy dobry sposób na to, by skutecznie leczyć problem nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszej katowickiej placówki DER-MED często zastanawiają się dlaczego problem nietrzymania moczu dotyczy właśnie ich. Aby odpowiedzieć na to pytanie niezbędna jest pewna znajomość anatomii. Nietrzymaniem moczu nazywamy niezamierzone, wbrew woli, częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego. Mocz produkowany jest przez nerki, następnie spływa do pęcherza moczowego, który przypomina worek zbudowany z mięśni. Stale spływający mocz wypełnia stopniowo pęcherz, który jest zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy. Gdy pęcherz zapełni się całkowicie nasz mózg otrzymuje sygnał o potrzebie jego opróżnienia. Wówczas mózg wysyła sygnał do mięśni miednicy, które ulegają rozluźnieniu, umożliwiając świadome oddanie moczu. Jakakolwiek zmiana w tym systemie może spowodować problem nietrzymania moczu. Nasi eksperci podkreślają, że istnieją dwa główne typy tego problemu: 

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Z tego powodu gdy w pęcherzu rośnie ciśnienie (na przykład podczas wysiłku fizycznego, śmiechu czy kaszlu) mocz wycieka bezwiednie na zewnątrz. Głównymi przyczynami wysiłkowego nietrzymania moczu mogą być:
  • ciąże, 
  • porody,
  • menopauza, 
  • niektóre operacje ginekologiczne, 
  • wiek – osłabienie mięśni z wiekiem jest zjawiskiem naturalnym, choć nie zawsze pożądanym, otyłość. 
 • Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – spowodowane nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Polega na pojawianiu się częstej i bardzo silnej, potrzeby natychmiastowego oddania moczu, po czym – zwykle w ciągu kilku sekund – dochodzi do wypływu moczu. Sytuacja może mieć miejsce w takich sytuacjach jak nagła zmiana pozycji ciała, dźwięki, podczas orgazmu. Przyczyna tego typu problemu nie jest do końca znana, powoduje ją zbyt wczesne kurczenie pęcherza i zbyt wczesne jego opróżnianie – zanim organ ten otrzyma odpowiedni sygnał z mózgu. 

Nietrzymanie moczu to problem, który częściej spotyka kobiety niż mężczyzn, a to ze względu na wraż­li­wo­ść kobie­cych narzą­dów na zmiany hor­mo­nalne, a także obciążenia jakim jest np. trudny poród naturalny. 

Nietrzymanie moczu – na czym polega operacja?

By uniknąć długiego okresu rekonwalescencji czy inwazyjnych metod w naszym katowickim Centrum DER-MED stosujemy skuteczną, bezinwazyjną metodę laserowego leczenia nietrzymania moczu MonaLisa Touch. Podkreślmy, że laseroterapia nie jest operacją, a prostym, bezbolesnym zabiegiem”. , nie wymaga więc znie­czu­le­nia i nie wyłącza kobiety z codziennego funkcjonowania zarówno zawodowego jak i rodzinnego. Dzięki temu, że zabieg laserem MonaLisa Touch trwa stosunkowo krótko, pacjenci mogą zaplanować go pomiędzy zajęciami dnia codziennego. Zabieg MonaLisa Touch wyko­ny­wany jest przy pomocy spe­cjal­nej gło­wicy wypo­sa­żo­nej w ska­ner, którą lekarz wpro­wa­dza do wnę­trza pochwy. Energia lasera powoduje fototermiczne obkurczanie mięśni dna miednicy oraz pochwy. W efekcie tego zmniejsza się kąt nachylenia cewki. Po około 7-10 dniach można wró­cić do życia seksualnego.

Na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu chętnie odpowiedzą eksperci katowickiego Centrum DER-MED.