• English

Myślisz, że to tylko pieprzyk… Ale czy na pewno?

Myślisz, że to tylko pieprzyk… Ale czy na pewno?

Pieprzyk, plamka, kropeczka

Określeń na zmiany barwnikowe jest dużo. Miejsc, w których wsytępują jeszcze więcej. Kłopotów, które mogą nam przysporzyć jeszcze, jeszcze więcej. Dlaczego? Bo taki niewinnie wyglądający pieprzyk może być czerniakiem czyli zmianą nowotworową. Jeżeli więc macie pieprzyki koniecznie przeczytajcie ten wpis.

Co to jest wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia to nowoczesne badanie znamion barwnikowych. Pozwala szybko zdiagnozować i wykryć zmiany złośliwe. A jak wiadomo powszechnie czas przy tego typu zmianach ma często najbardziej kluczowe znaczenie. 
Wideodermatoskopia daje lekarzowi możliwość sprawdzenia znamienia pod bardzo duży powiększeniem optycznym przy zachowaniu pełnej ostrości. Taki obraz pokazuje dokładnie granice, kształt, kolor znamienia. Ale to nie jedyny plus wideodermatoskopii. Obrazy poszczególnych znamion można archiwizować oraz wracać do nich po czasie i porównywać jak znamię zmienia się. Wideodrmatoskopia umożliwia też tzw. mapowanie czyli oznaczanie gdzie na całym ciele znajdują się pieprzyki. Pozwala to monitorwać czy i gdzie pojawiają się nowe. Dodatkowo dzięki zaawansowanym technikom i oprogramowaniu lekarz ocenia stopnień złośliwości znamienia.

Jak przygotować się do badania wideodermatoskopowego?

Nie trzeba przygotowywać się wcale:) Zalecamy tylko wygodne, czyli łatwe w zdjęciu i założeniu, ubranie jeżeli znamiona są ulokowane na całym ciele.

Wynik badania wideodermatoskopowego

Na wynik wideodermatoskopii nie trzeba czekać. Lekarz podaje go od razu czyli wskazuje, które znamiona powinny zostać usunięte, które należy regularnie obserwować. Dermatolog zaleci także kontrolę i wskaże jej termin. Dodatkowo zdjęcia znamion przebadanych pacjent może otrzymać na płycie.

Czy badanie wideodermatoskopowe boli?

Wideodermatoskopia jest badaniem zupełnie bezbolesnym oraz bezinwazyjnym.

Czym różni się badanie dermatoskopowe od wideodermatoskopowego?

Badanie wideodermatoskopowe jest dużo bardziej precyzyjne, dokładne. Dodatkowo, pozwala na wspomniane wcześniej mapowanie oraz robienie i archiwizowanie zdjęć. Określa także stopień zagrożenia konkretnego znamiona.

Czy posiadanie znamion jest powodem do niepokoju?

Posiadanie znamion barwnikowych jest powodem do zachowania ostrożności i bycia „czujnym”. Znamion nie należy lekceważyć. Jeżeli które kolwiek nas niepokoi należy niezwłocznie udać się do lekarza. Podpowiadamy dodatkowo jakie cechy, sytuacje powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę:


  • Masz fototyp skóry I i II (karnacja jasna).
  • Często ulegasz poparzeniom słonecznym.
  • Jesteś obciążona/y nowotworem, ktoś z Twoich bliskich miał nowotwór.
  • Posiadasz liczne znamiona barwnikowe.
  • Często korzystasz z solarium, ekspozycji na słońce.
  • Chorowałaś/eś kiedyś na czerniaka.